Jdi na obsah Jdi na menu

Stadia vývoje motýla

14. 10. 2014

Vajíčko a housenka

 

Po oplození naklade samice motýla vajíčka. Oplozená buňka se ve vajíčku mnohokrát dělí a postupně vzniká plod - embryo. Ten se ve vajíčku živí zásobami žloutku, které jsou právě tak velké, aby stačily k výživě pro vývoj plodu, tedy malé housenky.

Když jsou zásoby ve vajíčku vyčerpány, musí se housenka postarat sama o sebe. Prokouše se z vajíčka ven a začne si hledat potravu. Nastává období žíru a růstu.

Během vývoje prochází housenka několika vzrůstovými stupni - instary. Nejčastěji je jich pět, ale může jich být i deset. Při přechodu z jednoho instaru do druhého housenka vysvléká starou pokožku a vytváří se nová, která je větší a volnější. Každému svlékání předchází jeden až dva dny trvající období klidu. Housenka přestane přijímat potravu, hlava se jí poněkud oddělí a pod starou pokožkou je někdy vidět pokožka nová.

Během vývoje vyroste housenka 10 - 20 krát, šířka hlavy se zvětší až šestkrát, její hmotnost se zvýší dvou až tří tisíckrát.

 

 

kuklerka-krticnikova.jpg

kukléřka krtičníková

 

 

 

Kukla a motýl

 

  Po zakuklení dojde k tzv. histolýze, což znamená, že se všechny tkáně housenky rozpustí a kuklu vyplní bezbarvá živoucí tekutina. Z ní se začne kolem zárodečných terčíků vytvářet na pohled úplně odlišný organizmus. Ke konci vývoje kukly je schránka vyplněna živočichem, který má již všechny orgány dospělce. V poslední fázi obalem kukly prosvítají barevná křídla a tělíčko motýla. To znamená, že kukla brzy pukne a dospělý motýl se pracně vysouká ven.

 

 

Papilio memnon lowii

 

Vykuklený motýl je nohaté stvoření, s pomačkanými křídly neschopnými letu. Nejprve neklidně pobíhá a hledá místo, kde by se usadil. Potřebuje se za přední nohy zavěsit tak, aby mohl volně svěsit křídla. Sotva znatelnými pohyby těla začne pak motýl pumpovat do dutin křídel tělní tekutinu a do vzdušných trubic vzduch. Asi po 10 - 15 minutách se křídla zvětší do normální velikosti. Potom motýl převrátí křídla ze svěšené polohy do té, v níž bude později odpočívat a čeká další 1 - 2 hodiny, až mu křídla náležitě ztuhnou. V této chvíli dosáhl své konečné velikosti a dále už neroste.

 

 

Parthenos sylvia

 Parthenos sylvia

 

 

Parthenos sylvia

 Parthenos sylvia

 

 

 

 

 

 

Podle knihy: "Motýli", Ivo Polák - František Severa, nakladatelství Aventinum 2005